Перница за вртење на пациент

Цена: 5,250 ден
Перницата за вртење им олеснува на старателите да менуваат пелени или душеци на пациентот. Исто така, може да им помогне на пациентите да ја променат положбата на креветот, а правилното превртување ќе помогне да се подобри протокот на крв и да се избегне мускулна атрофија и рани. Користењето на оваа перница за вртење на пациентот е многу едноставно. Треба само да ги ставите нозете на пациентот на неа и да го туркате грбот на пациентот додека ја туркате перницата. Може да го поддржи долниот дел од телото на пациентот и да му помогне на медицинскиот персонал. Перница за вртење има жлебови во форма на буквата Ш за да целосна удобност на нозете на пациенот. Перницата е со универзална големина.
Додади во кошничка

Гранудацин (Антисептик )250 мл

Цена: 810 ден
Антисептичен раствор со широко поле на примена (интраоперативно, постоперативно, дезинфекција и третман на рани (акутни, хронични (ДЕКУБИТУСИ, венски улкуси и дијабетични рани), изгореници)). Се применува на секаков вид отворени рани независно од состојба и длабочина на раната. Според последниот светски консензус за антисептици е прва линија за МРСА, ВРСА, ОРСА, ОРЕ и со одлична ефикасност против сите бактерии, бактерии отпорни на антибиотици, габи, спори и вируси. Се применува за подготовка на кожа и мукозни мембрани, пред катетеризација на мочен меур, антимикробно премивање на целото тело, единствен антисептик кој може да се користи за лаважа на перитонеум. Не е цитотоксичен, не боли и може да се користи од 0 години па нагоре (може да се обработува и папочето кај новородени бебиња што доволно говори за неговиот безбедносен профил) за време на секоја хируршка интервенција, фистули и абцеси...... Може да се комбинира со сите современи преврски за рани (чистењето на раната се прави само со него). Има најбрзо време на реакција во однос на микроорганизмите 15-30 секунди. Не се пере со физиолошки раствор, туку се остава на раната. Нема контраиндикации.   Откако ќе се отвори треба да се искористи во рок од 60 дена.   Дополнително инфо може да најдете на сајтот https://www.molnlycke.com/wound-types/wound-irrigation/
Додади во кошничка

Електромоторна инвалидска количка

Цена: 121,469 ден
Електромоторна инвалидска количка со алуминиумска рамка која се преклопува која е лесна за движење и транспорт. Количката има контролер со џојстик со кој е лесно да се оди напред, да се сврти назад, да се сврти лево и десно и да се сврти 360°, со петстепен менувач. Контролорот може да се намести на левата или десната страна. Материјалот на седиштата и потпирачот за грб е изработен од воздушно пропустлив најлон кој е цврст и мек. Количката доаѓа со фиксирани потпирачи за раце и потпирачи за нозе кој може да се поместуваат. На количката има и појас за безбедно возење. СПЕЦИФИКАЦИИ НА FS112LAF1 Вкупна должина: 100 см Вкупна ширина: 63 см Вкупна висина: 93 см Ширина на седиште: 46 см Длабочина на седиште: 44 см Висина на седиште: 48 см Висина на потпирач за рака: 21см Висина на потпирач за грб: 43 см Дијаметар на предни тркала: 20 см Дијаметар на задни тркала: 31см Максимална тежина на корисникот: 100 кг Капацитет на батеријата: 15Ahx1=15Ah Далечина од полнење: 17 км Моќност на моторот: 200 Wx2 Брзина на час: 1-6 км/ч
Повеќе

Електромоторна инвалидска количка

Цена: 121,469 ден
Моќна педијатриска инвалидска количка со алуминиумска рамка, прилагодливи потпирачи за рака, прилагодлива ширина на седиштето, со литиумска батерија и погонско тркало од гумена пена. СПЕЦИФИКАЦИИ НА FS121LF1 Капацитет на батеријата: 23АН Моќност на моторот: 200W x 2 Должина: 95см Ширина на количката: 56см Ширина на седиште: 38 см Висина на количката: 96см Висина на потпирачот за грб: 40см Дијаметар на задните тркала: 32см Дијаметар на предните тркала: 20см Далечина од полнење: 20км Брзина на час: 1~7км/ч Максимална тежина на корисник: 75кг
Повеќе

Бастум (до 100см)

Цена: 850 ден
Карактеристики • Погоден за поединци на кои не им е потребна целосна помош обезбедена од одалка или ролатор • Нуди стабилност и поддршка додека овозможува поголема независност и мобилност • Им помага на корисниците да станат и обезбедува поддршка за носење тежина на едната или двете нозе • Дизајниран да обезбедува поддршка за рамнотежа и координација, нудејќи помош и стабилност при одење • Една јасна придобивка од користењето е неговата помош при качување и спуштање по скали, обезбедувајќи стабилност и самодоверба за време на овие активности • Друга предност на стапот за одење е неговата корисност за помагање на поединците при влегување и излегување од возила СПЕЦИФИКАЦИИ НА ПРОИЗВОДОТ Вкупна висина: 76-96 cm Материјал: Алуминиум Вкупна тежина: 0,4кг Безбедно работно оптоварување: 120кг
Додади во кошничка

Болнички параван (бел)

Цена: 14,000 ден
3 панели Димензии (ШxВ): 61x181cm / Панел Рамка: нерѓосувачки челик
Додади во кошничка

Автоматски надворешен дефибрилатор

Цена: 54,600 ден
Најдобриот пренослив AED (Автоматски надворешен дефибрилатор) замислен за брз и едноставен третман на ненадеен срцев застој (SCA) и да помогне во спроведувањето на кардиопулмонална реанимација (CPR). Лесната тежина и преносливоста, благодарение на рачката на преклопување, компактноста и нејзиниот привлечен изглед, се замислени да го задоволат „златниот стандард“ за рана дефибрилација на големи површини. Содржина на пакетот:
 • Главен уред
 • Торба за носење
 • УНИВЕРЗАЛНИ влошки(Возрасни и деца)
 • Батерија
Главни карактеристики:
 • Намалени димензии (помали од лист А4!)
 • Практична рачка за преклопување
 • Звучни и визуелни сигнали за корисниците
 • Водење со гласовни команди и метроном
 • Универзални влошки за општа употреба
 • BTE бранова дефибрилација со <200J шок
Додади во кошничка

Перница за седење V

Цена: 1,500 ден
Мемориска пена Со засек за олеснување на притисокот на кокцигеумот Кадифена навлака со патент Димензии (ДxШxВ): 39 x 45 x 7,5см
Додади во кошничка

Рачка за када Obafix Herdegen

Цена: 3,420 ден
Материјал: пластика Боја: Бела Максимална тежина за употреба: 100КГ За лица со попреченост Висина: 38см
Додади во кошничка

Помошна рачка

Цена: 850 ден
Должина: 71см
Додади во кошничка

Тоалетно помагало за транспорт

Цена: 25,180 ден
Рамка: челик Перниче на седиштето: отстранливо со навлака која се пере Задни тркала: 7.62см Предни тркала: 12.7см Сопирачки: сопирачки има на предните и задните тркала Платформа за потпирање на нозе
Додади во кошничка

Тоалетно помагало за транспорт (хидраулично)

Цена: 39,150 ден
Тоалетен стол за кревање со тркала (хидрауличен) кој е  погоден за внатрешна употреба, со транспортна брзина од  ≤3km/h. Рамка: челик Материјал на седиште: ABS Перниче на седиштето: отстранливо со навлака која се пере Задни тркала: 7.62см Предни тркала: 12.7см Сопирачки: сопирачки има на предните и задните тркала Со хидрауличен систем за кревање
Додади во кошничка

Одалка ролатор со 4 тркала

Цена: 9,120 ден
 • Одалка ролатор со 4 тркала изработена со висококвалитетни тркалца од 15.2 cm (со сопирачки на задниот дел) кои имаат добри перформанси за заземјување, добра стабилност и висок коефициент на триење на површината.
 • Држач од PCV, кој е ергономски, удобен на допир и има добри перформанси против лизгање
 • Одалката има и паркинг уред со функција за самозаклучување
 • Перниче за седење: Изработено од висококвалитетно дрво, кожа и морска површина, мека текстура, удобно и издржливо, со метална корпа за складирање.
 • Преклоплива структура, добри безбедносни пeрформанси, мала тежина, издржлива, лесна за употреба, складирање и транспорт.
Вкупна должина: 76см Вкупна ширина: 63.5см Вкупна висина: 84-92.5см Ширина на седиште: 40см Длабочина на седиште: 30см Висина на седиште: 53см Висина на потпирачот за грб: 25см Дијаметар на предно тркало - 20см Дијаметар на задно тркало - 20см Максимален капацитет: 75кг
Додади во кошничка

Одалка ролатор со 4 тркала

Цена: 9,920 ден
Дизајнирана за безбедност и практичност, оваа одалка ролатор има механизми со копчиња кои можат да се ракуваат со прсти, дланки, па дури и од страната на раката. Квалитетна конструкција: Изградена од цврст алуминиум, оваа одалка нуди максимална сила. Винилна контурна рачна рачка и ново дизајнирани задни капачиња за лизгање кои и овозможуваат на одалката непречено да се лизга по повеќето површини. Безбедно и лесно ракување: секоја страна од нашата одалка работи независно за да овозможи лесно движење низ тесните простори и да понуди поголема стабилност.  
Додади во кошничка

Даска за пренос

Цена: 1,790 ден
Табла за префрлање на корисникот од кревет во инвалидска количка и обратно.
 • На преклопување
 • Носивост: до 120 кг
 • Димензии: Д35 x Ш65 x В1 см
Додади во кошничка

ТРИФЛО потикнувачки спирометар

Цена: 490 ден
/
Додади во кошничка

Мерач на врвен проток

Цена: 1,200 ден
Мерачот на врвен проток е уред кој е пренослив и лесен за користење и ја мери способноста на белите дробови да испуштаат воздух.  Мерачот може да ја мери силата на воздухот во литри во минута и да ви даде отчитување со вградена дигитална вага. Го мери протокот на воздух низ бронхот, а со тоа го мери степенот на опструкција на дишните патишта. Ако имате астма, вашиот лекар може да ви препорача користење на мерач на врвен проток за да ви помогне да ја следите и контролирате вашата астма. Честата употреба на мерачи на врвен проток може да помогне во контролата на астмата со откривање на стеснување на дишните патишта пред пациентите да почувствуваат какви било симптоми, овозможувајќи им навремено да ги прилагодат лековите или да преземат други мерки пред симптомите да се влошат. Мерачот на врвен проток им овозможува на пациентите да ги забележат промените во нивното дневно дишење. Користењето на мерачи на врвен проток може да им помогне на пациентите со астма на следниве начини:
 1. Следење на контролата на астмата со текот на времето.
 2. Оценка на ефективноста на лекувањето.
 3. Идентификација на рани знаци на симптоми пред нивното појавување.
 4. Подготвеност за соодветно дејствување при знаци на астматичен напад.
 5. Донесување одлука кога да се контактира лекарот или да се бара итна медицинска помош.
Кога треба да се користи мерачот за врвен проток? Мерачот на врвен проток треба редовно да се користи од пациенти со астма, особено во следниве ситуации:
 1. Кога имате настинка, грип или други болести кои влијаат на дишењето.
 2. Кога ви се потребни лекови за брзо олеснување (спасување), како што е инхалиран салбутамол. (Проверете го вашиот врвен проток пред да земете лекови за спасување и повторно проверете по 20 или 30 минути.)
Зелена зона = Стабилност Максималниот проток е меѓу 80% и 100% од оптималниот проток, што укажува на тоа дека астмата е под контрола. Може да нема симптоми или знаци на астма. Продолжете со земање на превентивните лекови како што е вообичаено. Ако пациентот постојано останува во зелената зона, лекарот може да препорача намалување на дозите на лековите за астма. Жолта зона = Предупредување Врвниот проток е меѓу 50% и 80% од оптималниот проток, што укажува на тоа дека астмата се влошува. Може да имате симптоми и знаци како што се кашлица, отежнато дишење или стегање во градите. Важно е да се знае дека максималната брзина на проток може да се намали уште пред да се појават симптомите. Лековите за астма може да треба да се зголемат, додадат или променат. Црвена зона = Опасност Врвниот проток е помал од 50% од вашите оптимални вредности, што укажува на итна медицинска состојба. Може да се појават силна кашлица, значително отежнато дишење и стегање во градите. Користете бронходилататори или други лекови за брзо олеснување за да ги проширите дишните патишта. Веднаш посетете лекар, земајте орални кортикостероиди или побарајте итна медицинска помош. Користењето на мерачи на врвен проток е ефикасна алатка за управување со астма, но потребни се и други мерки:
 1. Користете го вашиот акционен план за астма. Следете ги упатствата за лековите - кога и колку да се земаат, според зелената, жолтата или црвената зона.
 2. Редовно посетувајте лекар. Дури и кога астмата е под контрола, важно е да се консултирате со вашиот лекар за да го прегледате и ажурирате вашиот акционен план за астма, бидејќи симптомите може да се менуваат со текот на времето.
 3. Избегнувајте тригери. Обрнете внимание на факторите кои предизвикуваат или влошуваат симптомите на астма и обидете се да ги избегнете.
 4. Направете здрави избори. Преземање на мерки за одржување на здравјето - како што се одржување на здрава тежина, редовно вежбање и избегнување на пушењето - може значително да помогне во намалувањето на симптомите на астма.
Додади во кошничка

Појас за спуштен стомак (4 ленти)

Цена: 1,148 ден
Индикации
 • Заштита по операција и поддршка на стомакот
 • Постурална хипотензија поради повреда на цервикалниот 'рбетниот мозок
Карактеристики
 • Изработен од висококвалитетен еластичен материјал
 • Обезбедува компресија и поддршка на абдоминалната област
 • Затворање со кука и јамка за лесно прилагодување
 • Растеглив за да одговара на природните облини на вашето тело
Одберете Опција

Коленска ортоза со странични фишбајни

Цена: 1,210 ден
Индикации
 • Блага нестабилност на зглобот на коленото
 • Артикуларен излив и оток
 • Хронично воспаление по операција или траума
 • Синдром на пателофеморална болка
 • Истегнување на мускулите околу зглобот на коленото
Функции
 • Двостраните спирални челични држачи го спречуваат валгус или варус отстапување
 • Ефектот на компресија го намалува едемот и хематомот
 • Флексибилната компресија обезбедува поддршка на коленото и ја подобрува проприоцепцијата
Карактеристики Направено од беспрекорен, четиринасочен растеглив еластичен материјал за удобно вклопување
Одберете Опција

Еластичен корсет за кифоза

Цена: 670 ден
Еластичен корсет за кифоза изработен со растеглив еластичен материјал за флексибилна компресија и прилагодлива висина. Индикации
 • Тркалезно рамо
 • Фрактура на клавикулата
Додади во кошничка

Појас за спуштен стомак

Цена: 1,148 ден
Појас за спуштен стомак кој кбезбедува компресија за стабилизирање на абдоминалната област. Индикации
 • Заштита по операција и поддршка на стомакот
 • Постурална хипотензија поради повреда на цервикалниот 'рбетниот мозок
Карактеристики
 • Изработен од растеглив еластичен материјал
 • Обезбедува компресија и поддршка на абдоминалната област
 • Затворање со кука и јамка за лесно прилагодување
 • Растеглив за да одговара на природните облини на вашето тело
Одберете Опција

Пасивна подлакотна ортоза

Цена: 4,253 ден
 • Пасивна подлакотна ортоза за имобилизација и стабилизација на зглобот. Индикации
 • Синдром на карпален тунел
 • Нестабилност на зглобот поради повреда на триаголен комплекс на фибро'рскавица (TFCC).
 • Парализа на радијалниот нерв
 • Ревматичен артритис
Карактеристики
 • Изработен од перфориран велур со фланелна постава за голема удобност
 • Отстранлив палмарен држач за поголема имобилизација
 • Поставата која обезбедува удобност и лесно нанесување
 • Растеглив еластичен материјал за одлична компресија
Одберете Опција

Стегач со метатарзално перниче

Цена: 890 ден
Меко перниче со гел кое ја ублажува и ја штити болната метатарзална област, а исто така помага да се спречи формирање на калус. Индикации
 • Болка во стапалото
 • Калус на предното стапало
 
Одберете Опција

Стегач за натколеница

Цена: Original price was: 620 ден.Current price is: 558 ден.
Индикации
 • Хронично воспаление по операција или траума
 • Истегнување на мускулите, модринки на мускулите или грчеви во мускулите на бутот
 • Акутен оток
Функции
 • Го намалува отокот од полесни повреди
 • Флексибилна компресија
Карактеристики
 • Направен од беспрекорен, четиринасочен растеглив еластичен материјал за удобно вклопување
 • Материјал што дише
Одберете Опција

Стегач за подколеницата

Цена: 738 ден
Индикации
 • Хронично воспаление по операција или траума
 • Истегнување на мускулите, модринки на мускулите или грчеви во мускулите на потколеницата
 • Акутен оток
Функции
 • Го намалува отокот од полесни повреди
 • Флексибилна компресија
Карактеристики
 • Направен од беспрекорен, четиринасочен растеглив еластичен материјал за удобно вклопување
 • Материјал што дише
Одберете Опција

Коленска ортоза со странични фишбајни

Цена: Original price was: 1,290 ден.Current price is: 1,161 ден.
Индикации
 • Мала нестабилност на коленото
 • Артикуларен излив и оток
 • Истегнување на мускулите околу зглобот на коленото
Карактеристики
 • Изработено од плетен рамен, четиринасочен растеглив еластичен материјал
 • Две странични и две медијални спирални челични држачи за поголема стабилност
 • Обезбедува цврста поддршка и компресија на зглобовите и мускулите
Одберете Опција

Коленска ортоза за фиксација на патела

Цена: Original price was: 920 ден.Current price is: 828 ден.
Индикации
 • Артикуларен излив и оток
 • Хронично воспаление по операција или траума
 • Синдром на пателофеморална болка
 • Патела алта, сублуксација на пателата, дислокација на пателата
 • Хондромалација
 • Пателарна тендинопатија
 • Осгуд-Шлатерова болест
 • Скокачко колено
Функции
 • Ја зајакнува и заштитува пателарната тетива
 • Ефикасно го стабилизира капачето на коленото за да ја елиминира болката
 • Неопрен со компресивен и проприоцептивен ефект
 • Ја зголемува циркулацијата на крвта преку топол ефект
Карактеристики
 • 1/8” дебел неопрен со најлонска облога
 • Отворен дизајн на пателата
 • Едноставна апликација за поставување и заштеда на време преку затворање со кука и јамка
Одберете Опција

Ортоза за колк

Цена: 2,930 ден
Индикации
 • Постоперативна ревизија на колкот
 • Тотална замена на колк
 • Внатрешна фиксација на фрактури на колкот
 • Потсетник по отстранувањето на ортозата на колкот
Функции
 • Помага во намалување на отокот и болката
 • Два флексибилни и три цврсти отстранливи алуминиумски држачи кои помагаат да се контролира аддукцијата на колкот
Карактеристики
 • Странични џебови со затворање со кука и јамка за практично менување на држачите
 • Едноставниот дизајн со обвивка води до апликација за заштеда на време
 • Удобно за носење поради високопропустлива ткаенина и кожа
Одберете Опција

Еластичен корсет за кифоза

Цена: Original price was: 610 ден.Current price is: 549 ден.
Индикации
 • Тркалезно рамо
 • Грпка
 • Фрактура на клавикулата
Карактеристики
 • Затворање со кука и јамка за лесно прилагодување
 • Прерамки за рамо полни со пена за поголема удобност
 • Потсетник за држење на телото
Одберете Опција

Столче за бањање

Цена: 5,920 ден
 • Погоден за употреба под туш
 • Алатки лесни за склопување и расклопување
 • Произведено од пластика и алуминиум
 • Можност за отстранување на потпирачот за грб и потпирачите за раце според желбата на корисникот
 • Дополнителни перничиња за седиштето и потпирачот за грб за подобра удобност
 • Седиште со капак
 • Лесно телескопска прилагодлива висина на седиштето
 • Анти-лизгачки гумени врвови на нозете
 • РАМКА: алуминиум полипропилен АЛУМИНИУМ
 • ВИСИНА: со прилагодување на 6 нивоа
 • БОЈА: сива
 • МАТЕРИЈАЛ НА СЕДИШТА: PE и PVC материјал
Димензии
 • Ширина на седиштето: 46cm
 • Висина на седиштето: 43cm
 • Вкупна ширина: 54cm
 • Висина на ногарки: 42-54,7cm
 • Висина на потпирачот за грб: 36cm
 • Максимален капацитет на користење: 120Kg
Додади во кошничка

Самостоен трапез за болнички кревет

Цена: 8,660 ден
 • Димензии (ДxШxВ): 129 x 43 x 27cm
 • Тежина на производот: 23Kg
 • Висина од подот: 174cm
 • Ширина на основата: 106cm
 • Должина на основата:135cm
 • Максимална тежина на кревање: 136Kg
Додади во кошничка

Штитник за пета/лакт

Цена: 533 ден

Штитник за пета или лакт со полиестерски влакна кој пречува рани на креветот, погоден за ослободување од притисок и триење. Димензии (ДxШxВ): 20 x 14cm

Додади во кошничка