Совети

Безбедна прошетка на Водно со МедикаПро.

Пролетта е време на нови почетоци, нови навики, прошетки во природа и активности надвор од удобноста на вашиот дом. За многумина, планинарењето е одличен начин да ја започнат таа промена, a Водно е одличен избор за прошетка на свеж воздух.

Во овој блог, ќе истражиме зошто пролетта е идеално време за планинарење и како да се подготвиме за пролетна авантура без повреди.

Зошто пролетта е идеално време за планинарење?

Пролетта е идеално време за планинарење од неколку причини. Прво, топлите временски услови создаваат идеална можност за истражување на природата, второ пролетта е време кога природата расцветува во целиот свој раскош и убавина, што значи дека може да уживаме во разнобојни билки, цветови, чаеви и мириси. Трето и најважно, пролетта ги повикува луѓето да излезат од затворените простории и да уживаат во активности надвор, како што се прошетки на чист и свеж воздух.

Како да се подготвите за пролетната планинарска приказна?

 • Пред да започнете со вашата планинарската авантура, важно е да имате основна физичка спремност. Вежбајте редовно за да ја зголемите вашата издржливост и способност за планинарење.
 • Обезбедете се со соодветна висококвалитетна планинарска опрема како што се соодветна облека и обувки.
 • Планинарете по патека која веќе ја знаете.
 • Внимавајте на временските услови пред да одите. Проверете ја временската прогноза и адаптирајте ги вашите планови според тоа.
 • Хидрирање и исхрана: Носете со себе доволно вода и храна за време на планинарската авантура. Важно е да се хидрирате редовно и да имате здрави закуски за енергија.
 • Научете ги основните процедури за прва помош и спасување. Носете со себе секогаш опрема за прва помош и научете како да реагирате во случај на повреда.
 • Планирајте паузи за одмор и регенерација за да избегнете повреди.

Пред да почнете со физичка активност и планинарење треба да знаете кои се вашите слабости и да се заштитите навреме. Најчест проблем во планинарските прошетки се колената и зглобовите бидејќи нивното оптеретување при ваков тип на активност е значително зголемена. За да се заштитите и планинарите без мака тука се следниве производи од  Медикапро.мк коишто можат да ви помогнат да го подобрите вашето искуство на планина.

 • Стегачот за скочен зглоб којшто е пријатен за носење, а истовремено дава блага компресија и поддршка на зглобот е одлично решение за сите оние кои имаат болка и проблем со зглобовите.
 • Стегач за (скокачко) колено – помагало кое содржи перниче во внатрешноста кое врши притисок на тетивата,со што делува на намалување на динамичката сила која настанува како резултат на постојан напор во коленото.
 • Не е важно дали се работи за кратка или долга планинарска прошетка вашето тело треба секогаш да биде исправено и да има удобно и правилно газиште. Затоа би ги предложиле и анатомските влошки “Спорт Гел Макс”  кои  се одличен дополнителен производ за вашата планинарска опрема. Сите овие производи можат да ја направат вашата планинарска авантура уште поудобна и попријатна.

Со организација и правилна подготовка, вашата прва пролетна прошетка на Водно ќе биде одлично искуство за излез од вашата комфорт зона.

Коленска ортоза со странични фишбајни

Цена: 1,210 ден
Индикации
 • Блага нестабилност на зглобот на коленото
 • Артикуларен излив и оток
 • Хронично воспаление по операција или траума
 • Синдром на пателофеморална болка
 • Истегнување на мускулите околу зглобот на коленото
Функции
 • Двостраните спирални челични држачи го спречуваат валгус или варус отстапување
 • Ефектот на компресија го намалува едемот и хематомот
 • Флексибилната компресија обезбедува поддршка на коленото и ја подобрува проприоцепцијата
Карактеристики Направено од беспрекорен, четиринасочен растеглив еластичен материјал за удобно вклопување
Одберете Опција

Стегач за натколеница

Цена: Original price was: 620 ден.Current price is: 558 ден.
Индикации
 • Хронично воспаление по операција или траума
 • Истегнување на мускулите, модринки на мускулите или грчеви во мускулите на бутот
 • Акутен оток
Функции
 • Го намалува отокот од полесни повреди
 • Флексибилна компресија
Карактеристики
 • Направен од беспрекорен, четиринасочен растеглив еластичен материјал за удобно вклопување
 • Материјал што дише
Одберете Опција

Стегач за подколеницата

Цена: 738 ден
Индикации
 • Хронично воспаление по операција или траума
 • Истегнување на мускулите, модринки на мускулите или грчеви во мускулите на потколеницата
 • Акутен оток
Функции
 • Го намалува отокот од полесни повреди
 • Флексибилна компресија
Карактеристики
 • Направен од беспрекорен, четиринасочен растеглив еластичен материјал за удобно вклопување
 • Материјал што дише
Одберете Опција

Коленска ортоза со странични фишбајни

Цена: Original price was: 1,290 ден.Current price is: 1,161 ден.
Индикации
 • Мала нестабилност на коленото
 • Артикуларен излив и оток
 • Истегнување на мускулите околу зглобот на коленото
Карактеристики
 • Изработено од плетен рамен, четиринасочен растеглив еластичен материјал
 • Две странични и две медијални спирални челични држачи за поголема стабилност
 • Обезбедува цврста поддршка и компресија на зглобовите и мускулите
Одберете Опција

Коленска ортоза за фиксација на патела

Цена: Original price was: 920 ден.Current price is: 828 ден.
Индикации
 • Артикуларен излив и оток
 • Хронично воспаление по операција или траума
 • Синдром на пателофеморална болка
 • Патела алта, сублуксација на пателата, дислокација на пателата
 • Хондромалација
 • Пателарна тендинопатија
 • Осгуд-Шлатерова болест
 • Скокачко колено
Функции
 • Ја зајакнува и заштитува пателарната тетива
 • Ефикасно го стабилизира капачето на коленото за да ја елиминира болката
 • Неопрен со компресивен и проприоцептивен ефект
 • Ја зголемува циркулацијата на крвта преку топол ефект
Карактеристики
 • 1/8” дебел неопрен со најлонска облога
 • Отворен дизајн на пателата
 • Едноставна апликација за поставување и заштеда на време преку затворање со кука и јамка
Одберете Опција

Коленска ортоза за фиксација на патела со метални фишбајни

Цена: 1,250 ден
Ортоза со отворот за пателата, што ѝ дава стабилизација и спречува нејзино изместување. Едноставно за употреба со лепенки и пријатно за носење давајќи стабилност и сигурност при движењата.
 • Универзална големина
Додади во кошничка

Коленска ортоза за фиксација на патела со фишбајни

Цена: 1,090 ден
Ортоза со отворот за пателата, што ѝ дава стабилизација и спречува нејзино изместување. Едноставно за употреба со лепенки и пријатно за носење давајќи стабилност и сигурност при движењата.
 • Универзална големина
Додади во кошничка

Имобилизатор за колено

Цена: 1,590 ден
Помагало кое овозможува стабилност на повредено или нестабилно колено, а при тоа дозволувајќи нормално движење на коленото или не дозволува движење во зависност од препораките на лекарот.
Одберете Опција

Коленска ортоза со странични фишбајни

Цена: 1,150 ден
Ортоза со отворот за пателата, што ? дава стабилизација и спречува нејзино изместување, а двете метални шини поставени од двете страни дополнително го стабилизираат коленото. Дополнителните лепливи ленти овозможуваат лесно и точно позиционирање, прилагодување на затегнатоста според потребите на пациентот, истовремено давајќи стабилност и сигурност при движењата.  
Додади во кошничка

Стегач за колено – ICE

Цена: 1,680 ден
Долги лепенки овозможуваат прилагодено вклопување со цврста удобна компресија за да се олесни отокот и модринките. Големина: една големина
Додади во кошничка

Стегач за колено со термо перниче

Цена: 1,050 ден
 • Мрежната торбичка со кука и јамка заедно одржуваат еднократно ладно/топло пакување на едно место;
 • Лесен за употреба - ставете го во замрзнувач или стоплете го во микробранова печка;
 • Идеално за колено, глуждот и вратот.
Големина: Универзална
Додади во кошничка

Коленска ортоза за фиксација на патела Cool-Fit

Цена: Original price was: 2,520 ден.Current price is: 2,268 ден.
Ортоза со отворот за пателата, што  дава стабилизација и спречува нејзино изместување. Едноставно за навлекување и пријатно за носење давајќи стабилност и сигурност при движењата. Големината на производот се одредува спрема скалата на мерки на самата кутија.
 • Дизајнот одговара на повеќе големини на колена;
 • Низок притисок на дизајн на пателата;
 • Идеално за благо напрегање на мускулите околу зглобовите на коленото и зглобно отекување
Големина: Универзална
Додади во кошничка